Pytania i odpowiedzi

Poniżej znajdziecie listę pytań, które często zadajecie oraz odpowiedzi na nie. Lista jest długa i pewnie będzie jeszcze dłuższa, a to wszystko po to, abyście mieli jak najwięcej informacji o mojej pracy. Zapraszam do zapoznania się z wszystkimi pytaniami i odpowiedziami, a także do oglądania zdjęć na moim blogu, portfolio oraz do kontaktu, aby otrzymać informację o mojej szczegółowej ofercie – szczególnie jeśli macie pytania, na które odpowiedzi nie ma poniżej.

fotograf ślubny sandomierz

Sesja narzeczeńska- po co nam?

Sesja narzeczeńska to wspaniała okazja dla Ciebie i Twojej wybranki aby poznać siebie nawzajem. Myślę, że to dosyć ważne. Im bardziej mnie znacie, tym bardziej komfortowo będziecie wyrażać siebie jako para przed obiektywem. Końcowym rezultatem lepszego kontaktu między Wami a Mną będą bardziej swobodne i autentyczne zdjęcia.
Więcej informacji oraz zdjęcia sesji narzeczeńskiej w moim portfolio

Po co na ślub drugi fotograf ?

Zazwyczaj pracuje sam, ale dzięki fotografowaniu we dwójkę mamy pewność, że ujęliśmy dokładne wszystkie ważne momenty. Możemy być w dwóch miejscach jednocześnie i kadrować z dwóch różnych perspektyw. Zadania dzielimy tak, aby każdy z Nas wiedział na czym się skupić, ale nie narzucamy sobie indywidualnej wizji artystycznej. Wszystko po to, abyście otrzymali wspaniałą pamiątkę z Waszego ślubu.
Poniżej przykłady moich zdjęć wykonanych w tym samym czasie z pomocą asystenta.

Jak wygląda moja współpraca z Wami dniu w ślubu?

W związku z tym, że często mnie o to pytacie, napisałem oddzielne artykuły, które znajdują się w moim portfolio.

Ile będziemy czekać na zdjęcia?

Wiem, że każdej Młodej Parze zależy na jak najszybszym czasie oddania zdjęć przez fotografa, dlatego mam dla Was dodatkową opcję w postaci: pokazu slajdów – dzięki temu część zdjęć z przygotowań, ceremonii czy pleneru, który odbywa się w czasie wesela możecie zobaczyć w trakcie zabawy.

Wszystkie zdjęcia dostajecie w 48 godzin od oddania obrobionego materiału (od 2500 do 6000) po korekcie lub bez, na całość realizacji reportażu proszę Was o poczekanie od 2 do 4 tygodni:
– w wersji internetowej w strefie klienta zabezpieczonej hasłem
– na pendrivie
– albumy, fotoksiążki, fotoalbumy i inne dodatki.
Obrobione fotografię w wersji „internetowej” przesyłam zazwyczaj w granicach 2 tygodni po wykonaniu sesji, w zależności od tego jakie dodatki wybraliście. Na albumy, pendrive z finalnym materiałem, prezentację multimedialną, wydruki itp. będziecie musieli poczekać zazwyczaj około 2 dodatkowych tygodni.
Jest też możliwość wybierania zdjęć przez Was co na pewno obniży cenę i przyspieszy czas realizacji zlecenia. Wybierzecie te zdjęcia, które Wy uznacie za wartościowe i najważniejsze, a ja zawsze mogę Wam w tym pomóc poprzez krótki warsztat lub wybranie kilku zdjęć, które uznam, że powinny być aby skupić całą historię.

Jaki jest mój teren działania?

Obecnie mieszkam w miejscowości położonej w Widłach Wisły i Sanu w miejscowości Skowierzyn. Zazwyczaj teren jaki obsługuję to (Tarnobrzeg, Sandomierz i Stalowa Wola), jednak pracuję na terenie całej Polski i nie tylko! Jestem mobilny i chętnie podróżuje, dlatego nie jest dla mnie problemem wyjazd na zdjęcia do Trójmiasta, Warszawy, Poznania, Krakowa, Lwowa na Mazury, w góry nad morze lub lot do Londynu, Norwegii czy innego kraju. Jestem otwarty na wszelkie propozycje, zarówno jeśli chodzi o reportaże jak i same plenery.

O której o godzinie zaczynam fotografować? Kiedy kończę?

Zwykle zaczynam reportaż od etapu przygotowań około godziny 12:00, czasem wcześniej podczas pracy wizażystki. Pracę kończę zazwyczaj po torcie i oczepinach, czyli około 1:00 lub 2:00 jeśli oczepiny się przedłużą – chcę, aby w materiale znalazły się wszystkie ważne momenty z wesela, na weselu także jestem w pełni do Waszej dyspozycji i robię zdjęcia jakie sobie tylko życzycie (zdjęcia grupowe, plener w trakcie wesela, ścianka z maskami itp.). Więcej o moim stylu pracy dowiecie się w moim portfolio, na spotkaniu ze mną lub pod numerem telefonu 531286142.

Ile zdjęć dostaniemy?

Najchętniej oddałbym Wam około 100 – 200 fotografii z reportażu i pleneru tyle co mieści się w albumie, fotoksiążce lub fotoalbumie, a pozostałe kilka tyś. oddałbym nieobrobione z możliwością wybrania zdjęć do obróbki przez Was. Byłaby to esencja, same najtreściwsze i najbardziej artystyczne kadry, jednak wiem, że chcecie więcej zdjęć. Przeważnie Pary Młode chcą mieć na zdjęciach rodzinę i znajomych, mieć wszystkich gości na zdjęciach. Żeby spełnić Wasze oczekiwania, przeważnie z reportażu i pleneru oddaję łącznie około 250 – 350 super obrobionych zdjęć w moim stylu lub wybranym przez Was zgodnym z obecnymi trendami i moją oceną estetyczną.
Jeżeli 350 zdjęć to dla Was za mało, nie jest dla mnie problemem, żeby obrobić więcej zdjęć, które wybierzecie sobie z pozostałych kilku tysięcy.
Mam tę świadomość, że moja selekcja 350 najlepszych zdjęć z Waszego wesela niekoniecznie musi się idealnie pokryć z Waszymi typami, dlatego daję Wam możliwość samodzielnego wyboru.

Czy jest możliwość kupna plików RAW (negatywów cyfrowych)?

Tak i daję możliwość dowolnej edycji.

Na jakim sprzęcie pracujemy?

Pracuję na pełnoklatkowych profesjonalnych aparatach Nikon Z6, Nikon Z8, aparat który króluje w fotografii i filmie ślubnym, Nikon Z6II. Posiadamy 6 body Nikon Z zawieszone na szelkach Rebel East oraz  do tego walizka jasnych obiektywów, których też czasem używam , lampy błyskowe, wyzwalacze, softbox-y i spora ilość innych akcesoriów. Inwestycja w sprzęt jest dla mnie priorytetem. Mimo, że sprzęt który używam jest ceniony przez najlepszych fotografów w Polsce i na świecie to za jakiś czas może pojawić się nowy wpis w tym temacie ze względu na wyścig technologiczny i zboczenia posiadania najlepszego sprzętu.
Jeśli na ślubie pracuję ze mną drugi fotograf to wybieram osobę, która pracuję na pełnoklatkowym sprzęcie i robi zdjęcia zgodne z zasadami fotografii ślubnej.

Jak dużo zdjęć jest czarno-białych? Czy można wymienić czarno-białe zdjęcia na kolorowe?

Nowoczesne trendy nakazują wręcz aby robić zdjęcia czarno -białe i młodzi mówią często że uwielbiają takie zdjęcia, ale na specjalne życzenie oddam dla Was wszystkie zdjęcia w kolorze.

Czy zgoda na publikację zdjęć na Waszej stronie jest obowiązkowa?

Szukając fotografa na swój ślub lub inne zlecenie przeglądacie zdjęcia innych par i osób. Dla nas, jako fotografów jest to jedyna możliwość, aby móc pochwalić się swoimi pracami. Dlatego standardowo w umowie posiadamy zapis o zgodzie na publikację wizerunku na naszej stronie internetowej. Oczywiście możecie z tej zgody zrezygnować, jednak wiąże się to z nieznacznie wyższą ceną usługi. Są też wyjątki od tej reguły, ale jest to kwestia rozpatrywana indywidualnie.

Czy rozmawiam w innych językach, niż polski?

Can I help you? Podczas pracy z klientami innych narodowości współpracuję z tłumaczem bądź radzę sobie sam.

Jak obrabiam zdjęcia? Czy usuwam niedoskonałości skóry, możesz nas odchudzić, itp.?

Staram się, aby moje zdjęcia miały modny styl, a jednocześnie zachowały swoją naturalność, gdyż takie zdjęcia są ponadczasowe. Moja obróbka przeważnie sprowadza się do operacji na całych plikach, ustawieniu balansu bieli, poprawieniu kontrastu, nasycenia itp. Jeżeli to konieczne – poprawiam wygląd skóry, jednak staram się, aby zdjęcia wyglądały naturalnie, bez efektu „lalki Barbie” czy pogorszeniu jakości zdjęć przez nadmierne rozmycie co daję wygładzanie skóry, ale jednocześnie zanik szczegółów. Niestety, nie zajmuję mocnym retuszem jaki stosowany jest w fotografii reklamowej (korekcja nosa, wyrównanie zębów, odchudzanie), ale na specjalne zamówienie jestem w stanie polecić kolegę po fachu.

Plener ślubny – w dniu ślubu czy w innym dniu?

Zwykle w dniu ślubu robię kilka zdjęć plenerowych obok kościoła i Sali weselnej niezależnie czy wybraliście plener w dniu ślubu czy w inny dzień. Plener w dniu ślubu jest bardzo powszechny za granicą, ale w Polsce bardziej powszechny jest plener w innym terminie co daję wyjazdu w góry, nad morze czy za granicę.
Więcej o plenerze możecie przeczytać w moim portfolio.

Kiedy się rozliczamy?

Zwykle rozliczam się po oczepinach, jednak nie jest dla nie problemem rozliczyć się po odebraniu przez Was zdjęć.

Jaki dysk potrzebujemy na wszystkie zdjęcia z wesela w 48 godzin?

Na wszystkie zdjęcia potrzebujecie dysk około 200 Gb lub około 500 Gb jeśli wybierzecie dodatkowe korekty kolor i BW.

Czy musimy się spotkać w celu podpisania umowy?

Preferujemy spotkać się z klientami w celu poznania się, porozmawiania i degustacji dobrej kawy. Ze względu na spore odległości, spotkanie nie zawsze jest możliwe – wtedy możemy porozmawiać przez telefon lub na skype, a wszystkie formalności możemy spokojnie załatwić zdalnie. Jednak mimo wszystko, bardzo chciałbym Was poznać.

Czy możecie nam polecić zespół/DJ/filmowców/wizażystkę?

Oczywiście, że mogę Wam polecić kolegów i koleżanki z branży, jednak nie chcę nikogo faworyzować. Z chęcią dam namiary na spotkaniu lub w wiadomości.

Czy mam działalność gospodarczą czy to praca dorywcza?

Prowadzę legalną działalność i płacę podatki. Wywiązanie się z umowy jest dla mnie bardzo ważne, jak również budowanie renomy mojej marki.

Czy przed ślubem możemy się spotkać lub zadzwonić skorygować ewentualne zmiany?

Tak. Zapraszam serdecznie, a jeśli nie macie czasu podjechać to proszę dzwonić 2 dwa lub tydzień przed ślubem.

Czy Nasze zdjęcia są bezpieczne?

Tak. W aparatach mam miejsce na dwie karty pamięci i robię na 2 aparaty, więc dane zapisują się na 4 kartach. Po powrocie do studia robię kopię wszystkich zdjęć na dwóch dyskach, a pracuję na jednym z nich. Gdyby zawiodły wszystkie metody bezpieczeństwa to ponoszę koszty odzysku danych przez profesjonalne laboratoria.

Jaki ubiór na zlecenia? Czy jestem niewidoczny?

Ubieram się elegancko, staram się wyglądać jak gość aby pracować cicho i skutecznie bez wyróżniania się z tłumu.
Szanuję Was i wiem jak ważny jest dla Was ten dzień, dlatego zawsze ubieram się stosownie.
Czy na ślubie u rodziny i znajomych angażuję sie w pracę czy bawię na całego?
Po pracy zawsze możemy bawić się do upadłego, ale w pracy jesteście dla mnie klientami, którym muszę oddać ekstra materiał.

Jaka cena i co dostaniemy za tą cenę?

Dla wszystkich zainteresowanych wyślę ofertę cenową, oferta cenowa jest dla wszystkich taka sama, cena i pakiety wysłane w ofercie mają charakter poglądowy. Ofertę dopasuje do każdego indywidualnych potrzeb każdej pary i oczywiście są specjalne rabaty.