Fotografia Ślubna vs Film Ślubny – Jak znaleźć odpowiedniego fotografa i kamerzystę?

 

  1. Perfekcyjne ujęcia z kościoła

  2. Fotograf i kamerzysta ślubny vs amatorscy fotografowie z rodziny

  3. Fotograf i kamerzysta ślubny vs amatorscy fotografowie z rodzin

  4. Jak znaleźć odpowiedniego fotografa i kamerzystę?

  5. Fotograf i kamerzysta ślubny – jak powinni  być ubrani?

  6. Najważniejsze, by goście czuli się swobodnie

  7. Bezkonfliktowa współpraca gwarancją sukcesu

  8. Dlaczego warto decydować się na usługi fotografa i kamerzysty?

 

Perfekcyjne ujęcia z kościoła

Wesele jest ważne, jednak najistotniejsza jest ceremonia ślubna. Moment, w którym para młoda zakłada sobie obrączki to główny cel, jaki obiera sobie zarówno fotograf, jak i kamerzysta ślubny. Jeden i drugi chce utrwalić tę chwilę najlepiej, jak się da. Fotograf i filmowiec nie mogą wchodzić sobie w drogę, powinni za to starać się współpracować. Nawet jeśli ci dwaj specjaliści na co dzień ze sobą nie pracują, to tego jednego dnia muszą zjednoczyć siły. Celem fotografa i kamerzysty powinno być zadowolenie Pary Młodej. Ślub jest okazją na tyle wyjątkową, że nie ma w nim miejsca na rywalizację między osobami utrwalającymi wspomnienia. Pragnąc, by zdjęcia i film były perfekcyjne, fotograf i kamerzysta ślubny nie mogą wzajemnie wchodzić sobie w kadr, każdy z nich powinien być maksymalnie skupiony na swoim zadaniu. Owocna współpraca powinna polegać przede wszystkim na nie przeszkadzaniu sobie nawzajem i traktowaniu się z szacunkiem. Jeden i drugi materiał jest dla pary młodej bardzo ważny. Zarówno zdjęcia, jak i film mają stanowić pamiątkę z najważniejszego dnia w ich życiu, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, by były udane.

 

Wiele osób jest zdania, że sukces można osiągnąć wtedy, gdy zatrudnia się osoby doświadczone. Amatorski fotograf i filmowiec zazwyczaj nie odnajdują się w tak ważnym zadaniu, jak wykonanie udanego fotoreportażu i filmu ze ślubu, przy ścisłej współpracy ze sobą. Doświadczony fotograf i kamerzysta ślubny wiedza też, jak tworzyć udane materiały w kościele. Osoby dokumentujące wydarzenie wykonują swoją pracę, nadal jednak powinni pamiętać, że znajdują się w świątyni. Przed rozpoczęciem ceremonii warto uzgodnić z księdzem, z jakich miejsc w kościele można korzystać, by zdobyć perfekcyjne ujęcia. Porozumienie z księdzem pozwoli uniknąć nieprzyjemnych spięć w trakcie ślubu, a dobra atmosfera jest czymś, na czym zależy nie tylko fotografowi i kamerzyście, ale tez przede wszystkim parom młodym i gościom. Ograniczony zakres ruchu w kościele sprawia, że nieco trudniej jest nagrywać i fotografować wartościowe materiały. Właśnie dlatego dobrze jest schodzić sobie wzajemnie z kadru, tak by zarówno fotograf, jak i kamerzysta ślubny mieli szansę na stworzenie wyjątkowych ujęć, które ucieszą parę młodą.

 

Fotograf i kamerzysta ślubny vs amatorscy fotografowie z rodziny

Fotograf i filmowiec ślubny, by stworzyć dobry materiał, muszą zmierzyć się z wieloma trudnościami. Czasami mimo perfekcyjnego ustawienia kamery lub obiektywu aparatu nie udaje się zrobić idealnego ujęcia, ponieważ w kadrze pojawia się ktoś z weselników, ze smartfonem w dłoni. Mimo obecności na ślubie i weselu fotografa i kamerzysty, którzy starają się uchwycić wszystkie ważne chwile, goście weselni i tak próbują nagrywać i fotografować coś na własną rękę. Niestety nie da się zabronić weselnikom tworzenie swoich materiałów. Rozemocjonowani goście niestety nie myślą o tym, że snując się po kościele z telefonem mogą utrudniać pracę osobom wynajętym po to, by utrwaliły wspomnienia. Profesjonalny fotograf i kamerzysta ślubny muszą umieć sobie z takimi sytuacjami radzić i wyszukiwać dobre kadry mimo wszelkich utrudnień.

 

Fotograf i filmowiec – różne style obróbki

Każdy fotograf i kamerzysta ślubny ma swój indywidualny styl obrabiania zdjęć i filmów, co stanowi swoistą wizytówkę danego profesjonalisty. Większość par młodych pragnie, by fotoreportaż i film ze ślubu były spójne i wykonane w podobnym klimacie. Niestety nie zawsze wybrany przez nowożeńców fotograf i kamerzysta ślubny działają w podobnym stylu. Rozwiązań jest kilka. Pary młode mogą szukać kamerzysty i fotografa, których łączy regularna współpraca, lub działających oddzielnie, ale na podobnych zasadach. Inną opcją jest poproszenie fotografa lub kamerzysty, by ten jeden raz dopasowali swój styl obróbki, by zdjęcia i film były spójne. Ewentualnie można też zwyczajnie zgodzić się na to, by film i zdjęcia nieco się od siebie różniły i potraktować je, jako dwie oddzielne pamiątki, w końcu nie tylko obróbka jest ważna, ale też sama treść. Właśnie dlatego fotograf i filmowiec ślubny powinni dysponować refleksem i umiejętnością wyłapywania sytuacji, które warto utrwalić.

 

Jak znaleźć odpowiedniego fotografa i kamerzystę?

Poszukiwanie odpowiednich osób zawsze przysparza parom młodym wielu trudności. Konkurencja na rynku jest dziś naprawdę duża, dlatego ciężko jest zdecydować się na jedną osobę. Coraz więcej osób próbuje swoich sił w świecie fotografii i filmu. Fotograf lub kamerzysta ślubny, który dopiero stawia pierwsze kroki w zawodzie, jak najbardziej zasługuje na szansę, warto jednak uważać na amatorów, którzy dysponują jedynie przeciętnym sprzętem, a brakuje im umiejętności i wiedzy na temat robienia zdjęć. Ślub to wyjątkowa chwila, dlatego nie warto ryzykować, że nieprofesjonalny fotograf lub filmowiec popsują piękną pamiątkę.

 

Przystępując do szukania odpowiednich osób, których zadaniem będzie stworzenie filmu i niepowtarzalnych zdjęć ze ślubu, warto kierować się przede wszystkim portfolio. Nawet początkujący fotograf lub kamerzysta ślubny powinien mieć przykładowe realizacje do wglądu klientów. Brak strony internetowej nie jest wytłumaczeniem, swoje umiejętności można zaprezentować też na portalach społecznościowych. Niestety wiele osób skuszonych niską ceną, decyduje się na usługi danego fotografa i kamerzysty nie zgłębiając jego umiejętności, co może skończyć się kiepskimi zdjęciami lub filmem. Portfolio to podstawa, która pozwala klientom ocenić, czy fotograf lub filmowiec są w stanie stworzyć materiał na odpowiednim poziomie.

 

Dobrej jakości zdjęcia i film muszą trochę kosztować. Zbyt niska cena zazwyczaj wiąże się z kiepskim materiałem. Klienci powinni pamiętać, że fotograf i kamerzysta ślubny nie kończą swojej pracy z chwilą opuszczenia wesela. Obu czeka jeszcze bardzo dużo czasu poświęconego na wybranie zdjęć, zmontowanie filmu oraz obróbkę. Fotograf ponadto poświęca dodatkowy dzień na wykonanie plenerowej sesji z parą młodą.

 

Pary młode, które nie mają pojęcia, gdzie szukać fotografa i filmowca, mogą popytać rodzinę i znajomych. Bardzo często najlepszych specjalistów znajduje się poprzez polecenie. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie, jakimi opiniami cieszy się dany filmowiec lub fotograf. Zapoznanie się z opiniami pozwoli ocenić nie tylko umiejętności profesjonalistów, ale też inne, ważne cechy, między innymi ich podejście do klienta, czy kulturę osobistą.

 

Fotograf i kamerzysta ślubny – jak powinni  być ubrani?

Dla wielu par młodych bardzo ważna jest kwestia dotycząca ubioru osób obsługujących wesele. Trudno się dziwić. Obecność na sali dwóch osób dokumentujących całe wydarzenie krok po kroku, należy się spodziewać, że zarówno fotograf, jak i filmowiec, chcąc nie chcąc złapią się wzajemnie w kadrze zdjęcia lub filmu. Właśnie dlatego tak istotne jest, by jeden i drugi sprawiali wrażenie „wtapiania się w tłum”. Nie chodzi tu oczywiście o ubieranie się w garnitur. Fotograf i kamerzysta ślubny są w pracy, dlatego ich strój powinien pozwalać im na bezproblemowe wykonywanie swoich obowiązków. Z racji formalnego charakteru przyjęcia, na którym się znajdują, muszą jednak spełnić pewne standardy, co do stroju, najlepiej, stawiać na elegancką, lecz wygodną koszulę i ciemne spodnie.

 

Najważniejsze, by goście czuli się swobodnie

Jedna z najistotniejszych rzeczy podczas wesela, to zadbanie o to, by goście czuli się swobodnie. Spięci weselnicy z pewnością nie będą się zbyt dobrze bawić, co przełoży się na atmosferę imprezy. Towarzystwo fotografa zazwyczaj nie przeszkadza zbytnio osobom bawiącym się na parkiecie, mało tego, rozbawieni imprezowicze przeważnie sami pozują do zdjęć. To kamerzysta ślubny musi zadbać o to, by nie wprowadzać popłochu wśród bawiących się na parkiecie osób. Każdy z weselników pragnie na filmie wyjść możliwie, jak najlepiej. Niestety wiele osób obawia się, że podczas żywiołowego tańca mogą nie prezentować się zbyt korzystnie, ze względu na intensywne ruchy, rumieńce czy potargane włosy. Takie obawy są zazwyczaj niesłuszne, dobry filmowiec wie, jak nagrywać, by wszystko wyglądało idealnie. Mimo to, na widok kamery osoby bawiące się na parkiecie zazwyczaj zaczynają zachowywać się sztywno i nienaturalnie. Z tego powodu kamerzysta ślubny powinien starać się być niemal niewidoczny i nie rzucać się w oczy weselnikom, co pozwoli mu uchwycić spontaniczną zabawę.

 

Bezkonfliktowa współpraca gwarancją sukcesu

Okazja do sprzeczki może przytrafić się zawsze. Sprzęt ustawiony nie tam, gdzie należy, czy wejście w kadr podczas robienia idealnego zdjęcia, to sytuacje, które często zdarzają się na weselach. Fotograf i kamerzysta ślubny muszą jednak pamiętać o tym, gdzie się znajdują. Wesele nie jest dobrym miejscem na konflikty. Kiedy przytrafi się wpadka i przypadkiem wejdziecie sobie w drogę, należy to zignorować i kontynuować swoją pracę. Bezsensowne sprzeczki, a co gorsza wciąganie w to beztrosko bawiącej się pary młodej, to wyjątkowo nieprofesjonalne zachowanie. Współpraca bez konfliktów gwarantuje sukces w postaci udanych zdjęć oraz idealnego filmu.

 

Dlaczego warto decydować się na usługi fotografa i kamerzysty?

Dzień ślubu jest czymś wyjątkowym, począwszy od przygotowań, po oczepiny i krojenie weselnego tortu, każdy moment z tego dnia zasługuje na utrwalenie. Zadanie stworzenia wspomnień najlepiej powierzyć profesjonalistom. Tylko to na pewność, że finalnie na nagraniu ze ślubu i wesela znajdą się wszystkie najpiękniejsze momenty, takie jak złożenie przysięgi, nałożenie obrączek, aż w końcu pierwszy taniec i toasty. Kamerzysta ślubny w trakcie swojej pracy złapie kamerą wszystko, co istotne. Powierzanie zadania nakręcenia pierwszego tańca, czy oczepin komuś z rodziny nie jest zbyt dobrym pomysłem. Powodów jest wiele, przede wszystkim nagranie może być kiepskiej jakości, po drugie osoba odpowiedzialna za utrwalenie pierwszego tańca, będzie skupiać się na zadaniu, zamiast dobrze bawić się z innymi. Właśnie dlatego warto, by zapisaniem wspomnień ze ślubu i wesela zajął się profesjonalny fotograf i filmowiec.