Sesja ślubna, jak się przygotować?

Wiele lat temu sesja plenerowa w innym terminie niż dzień ślubu, była czymś dziwnym. Sesje ślubne wykonywało się na szybko w studiu, przez co efekty zazwyczaj nie były zbyt spektakularne. Kiedyś słowa: sesja ślubna, traktowano bardzo dosłownie, sesja miała być pamiątką z dnia ślubu, dlatego inny termin wykonania zdjęć, nie wchodził w grę. Jak sytuacja wygląda dziś?

Sesja ślubna w studiu jest dziś tak samo rzadko spotykana, jak kiedyś sesja w terminie innym niż dzień ślubu. Szybkie, nienaturalne pozy na malowanym tle, jako pamiątka ze ślubu, dziś stają się powoli symbolem kiczu. Oczywiście, zdarza się, że państwo młodzi decydują się na mini sesję w dniu ślubu i wesela, jednak zawsze jest to dobrze przemyślany plener ślubny.

Nowożeńcy zazwyczaj jednak wolą cały dzień ślubu poświęcić na radość z towarzystwa bliskich osób i celebrowanie wszystkich wyjątkowych chwil. Dzisiejsze sesje ślubne są przygotowane z odpowiednim wyprzedzeniem. Najpierw wyszukiwane są najpiękniejsze miejsca, które idealnie sprawdzą się, jako tło do ślubnych zdjęć. W dniu sesji po raz kolejny zakładamy też piękną kreację i ślubny garnitur, układamy włosy, Panie udają się do makijażystki, wszystko po to, by wyglądać identycznie, jak w dniu, w którym przysięgliśmy sobie miłość, aż do śmierci.

sesja ślubna w czasie wesela

Sesja ślubna w trakcie wesela

Podstawowy reportaż ślubny uwzględnia  sesję w czasie wesele, przygotowań ślubnych czy tuż po wyjściu z kościoła zawsze znajdzie się chwilka czasu na sesję ślubną w dniu ślubu i to według mnie również bardzo ważny element nie ważne czy trwa 15 czy 60 minut. Warto zrobić kilka ujęć, a często wystarczy tylko kilka minut.
Zwłaszcza jeśli sprzyjają ku temu warunki, a Para Młoda chce zaoszczędzić czas na przygotowania do sesji innego dnia oraz dodatkowe opłaty.

sesja ślubna, fotograf wesele
sesja ślubna wesele
sesja ślubna w czasie wesela
sesja ślubna, fotograf ślubny Warszawa
sesja slubna na weselu, fotograf ślubny
sesja ślubna, fotograf ślubny kielce

W toku przygotowań do ślubnej sesji

Ile wcześniej należy pomyśleć o sesji plenerowej i przygotowaniach do niej? Najlepiej już w trakcie organizowania ślubu i wesela.  Przygotowania do ślubu zazwyczaj wiążą się z dużym zamieszaniem. Ogrom pozytywnych emocji wiąże się ze stresem, wynikającym z nadmiaru obowiązków. W tym wszystkim nowożeńcom ciężko się odnaleźć, dlatego myślenie o sesji ślubnej zostawiają sobie na ostatnie dni przed ślubem, lub po nim. Tymczasem sesja plenerowa jest bardzo ważna, po latach stanowi ona najwspanialszą pamiątkę z dnia, wieńczącego triumf waszej miłości. Odpowiednio wcześniej warto więc zarezerwować terminy u fryzjera i makijażystki, znaleźć idealne miejsce na ślubny plener i dogadać szczegóły z fotografem oraz polecanym dj stalowa wola. Jak dobrze przygotować się do sesji?

Najważniejsze etapy przygotowań do ślubnej sesji – krok pierwszy znalezienie odpowiedniego miejsca

Dzień ślubu oraz termin wykonania sesji ślubnej jest już bliski, a wy nadal nie macie pomysłu na to, gdzie będzie miał miejsce wasz ślubny plener? Wybór miejsca to najważniejszy krok, jeśli chodzi o przygotowania do ślubnej sesji, weźcie więcej głęboki oddech, zamknijcie oczy i oddajcie się wspomnieniom. Przeanalizujcie waszą wspólną drogę, prowadzącą was od pierwszego spotkania, aż po oblicze kapłana lub urzędnika, który połączy was na zawsze nierozerwalnym węzłem małżeńskim. Może okazać się, że jakieś miejsce miało szczególne znaczenie w historii waszego związku. Park, w którym po raz pierwszy wyznaliście sobie miłość, ulubiona kawiarnia lub staw będący świadkiem waszego pierwszego pocałunku? np. sesja ślubna nad stawem

Jeśli jakieś miejsce zapadło wam w pamięć, a będąc w nim przed oczami macie najpiękniejsze urywki z czasu narzeczeństwa, czemu by nie odbyć tam sesji ślubnej? np. sesja ślubna w górach Zastanówcie się też nad waszymi oczekiwaniami. Kochacie miejskie neony i gwar zatłoczonych ulic? Sesja miejska ostatnimi czasy jest bardzo modna wśród fotografów i młodych par. Wolicie sielski klimat wsi lub sesję na łonie natury? Ślubny plener w gospodarstwie agroturystycznym lub w parku pełnym bujnej zieleni, to miejsce idealne dla was! Pamiętajcie, że zawsze możecie liczyć na pomoc fotografa, który chętnie zasugeruje wam, co mogłoby się sprawdzić, jeśli chodzi o plener ślubny.

Marzy się wam sesja w miejscu oddalonym od waszego domu? Doby fotograf ślubny bez problemu przystanie na wasze propozycje. Przy tak szczególnej sesji, nie ma miejsca na żadne ograniczenia, również te, dotyczące lokalizacji. Wielu fotografów jest gotowych również na to, by wyjechać z parą młodą za granicę. Sesja ślubna w otoczeniu egzotycznej zieleni? Wszystko, co dzieje się w tym dniu powinno zależeć od waszych oczekiwań, decyzji i marzeń. Zarówno podczas ślubu, jak i sesji ślubnej, wszystko powinno być tak, jak sobie to wymarzyliście.

sesja ślubna w londynie
miejska sesja ślubna zagranicą

Krok drugi – ustalcie termin i porę

Bardzo ważne jest ustalenie terminu sesji ślubnej. Najlepiej, gdyby odbyła się ona niedługo po Waszym ślubie, kiedy pełni jeszcze jesteście emocji po tym wyjątkowym, najważniejszym dniu w waszym życiu. Łatwiej wam będzie pozować, gdy wspominania ze ślubu będą jeszcze żywe i bardzo intensywne. Musicie też liczyć się z tym, że rodzina i przyjaciele będą chcieli wspólnie z wami obejrzeć efekty sesji plenerowej i podziwiać niezwykłe, pełne miłości ujęcia. Sesja ślubna w terminie nieodległym od ślubu sprawi, że nie będziecie musieli długo czekać na jej rezultaty, w postaci idealnie dopracowanych zdjęć. Fotograf ślubny, którego wybraliście, w sezonie może mieć bardzo napięte terminy, dlatego im wcześniej poinformujecie go o terminie sesji, tym szybciej dostaniecie gotowe zdjęcia.

 

Oprócz decyzji o terminie, ważne jest również wybranie pory dnia. Wiadomo, że zdjęcia należy wykonywać przy jak najlepszym świetle. Idealną porą dnia, na ślubny plener, są godziny poranne, i wieczorne tuż przed zachodem słońca, lub sam zachód.

Sesja ślubna wymaga jak najlepszego światła, to nie ulega wątpliwości! Każdy fotograf ślubny wie, jak wykorzystać najlepsze godziny w ciągu dnia do tego, by podkreślić piękno natury otaczające parę młodą oraz wdzięk i urok fotografowanych osób. Modnym trendem wśród nowożeńców, jest decydowanie się na sesję ślubną przy zachodzie słońca.

Zdjęcia wykonywane w momencie, kiedy słońce powoli spada poza linię horyzontu są naprawdę magiczne. Jeśli chodzi o malownicze zachody słońca, to dużą popularnością wśród młodych par, cieszy się również sesja ślubna, wykonywana podczas zachodu słońca nad Bałtykiem. Nie potrzebujecie podróżować do egzotycznych krajów, by móc cieszyć się niezwykłymi zdjęciami ze ślubnego pleneru. Przepiękne ujęcia można uzyskać również na piaszczystej plaży nad polskim morzem, szczególnie podczas zachodu słońca, który nad morzem, zdaje się być prawdziwym cudem natury.

 

Ratunku, brzydka pogoda! Jak uniknąć takiej sytuacji?

Umawiając się na termin ślubnej sesji warto brać pod uwagę zmienność pogody. Czy da się uniknąć sytuacji, w  której w dniu planowanej sesji zamiast słonecznego dnia, jest pochmurnie szaro lub (o zgrozo) pada deszcz? Niestety nikt nie jest w stanie przewidzieć pogody w stu procentach, możemy jednak umówić się na sesję w miesiącach letnich, kiedy to jest dużo większe prawdopodobieństwo, że prognoza będzie się zgadzać z naszymi oczekiwaniami. Najlepszym rozwiązaniem, jest jednak poproszenie fotografa ślubnego oto, by wyznaczył wam dodatkowy termin awaryjny, który wykorzystacie w sytuacji, gdy pogoda w pierwszym terminie, będzie inna niż się spodziewaliście.

Jak zyskać stuprocentową pewność, że warunki pogodowe nie pokrzyżują wam planów podczas ślubnej sesji? Rozwiązanie jest jedno! Zawsze możecie wybrać sesję w zadaszonym pomieszczeniu. Bez obaw, nie musi być to przecież studio fotograficzne. Bardzo wdzięczną sesję ślubną można wykonać między innymi w pałacu lub zamku.  Zadaszonych, lecz oryginalnych miejsc na ślubną sesję jest dużo więcej, więc warto poszukać ciekawych inspiracji.

sesja ślubna w zamku
sesja ślubna w zamku

Sesja ślubna – niezbędne akcesoria

Sesja ślubna wymaga wielu przygotowań. Założenie sukni ślubnej i garnituru to nie wszystko! Para młoda musi również zatroszczyć się ułożenie fryzury, czy w przypadku panny młodej o wykonanie pięknego makijażu. Na plener ślubny bardzo często trzeba zabrać również różne gadżety i akcesoria. Najważniejszym elementem sesji jest bukiet ślubny lub wianek. Czy są potrzebne jeszcze jakieś dodatkowe elementy? Wszystko zależy od tego, w jakiej scenerii odbywa się na ślubny plener. W zależności od tematyki sesji, mogą przydać się ciekawe nakrycia głowy, parasolki, czy zestaw do robienia baniek mydlanych. Co jeszcze należy zabrać na swój plener ślubny? Panna młoda powinna mieć przy sobie dodatkową parę wygodnych butów, jeśli podczas sesji występuje w wysokich szpilkach, które mogą powodować dyskomfort. Dodatkowo kobiety powinny mieć przy sobie również akcesoria niezbędne do uratowania makijażu w przypadku rozmnażanie się. Mając przy sobie wszystkie niezbędne akcesoria, zyskujemy pewność, że na ślubny plener będzie w 100% udany.

Udany plener ślubny? Dobra współpraca z fotografem

Udany ślubny plener, jaki jest jego sekret? Wiele par głowi się nad tym, jak sprawić, by ich zdjęcia ślubne były magiczne, wyjątkowe i pełne magii miłości. Bardzo wiele zależy od umiejętności samego fotografa, jednak to nie wszystko! Udana sesja ślubna, to również wasza praca! Wbrew pozorom prawdziwie udane zdjęcia, to nie tylko fryzura, makijaż i piękne ubrania, ale też przede wszystkim pozytywne nastawienie i dobra współpraca z fotografem. Kluczem do sukcesu, jeśli chodzi o ślubny plener jest również relaks. Zdjęcia na pewno nie będą udane, jeśli będziecie spięci. Wasz stres i niepewność będzie widoczny na zdjęciach, zestresowane osoby mają napięte ciała, a pozy, które przyjmują są nienaturalne. Przed udaniem się na sesję, musicie się rozluźnić. Jak to zrobić? Możecie wypić filiżankę ulubionej herbaty, porozmawiać, pośmiać się i powspominać najlepsze momenty z waszego ślubu. Uwierzcie mi na słowo, że nic tak nie rozluźnia człowieka, jak solidna dawka śmiechu. Jesteście już rozluźnieni? Świetnie! Z pewnością widać to po waszych postawach. Co jeszcze możecie zrobić, by odpowiedzialność za udane ślubne zdjęcia, nie spoczęła jedynie na fotografie? Przede wszystkim starajcie się jak najlepiej współpracować z osobą, która robi wam zdjęcia. Dostosowujcie się do wszystkich próśb fotografa, a on z pewnością odwdzięczy się wam, naprawdę pięknymi zdjęciami. Kolejna prośba o to, by popatrzeć się bardziej w lewo lub troszeczkę inaczej się ustawić, może wydawać się wam irytująca, pamiętajcie jednak, że od takich z pozoru błahych gestów bardzo wiele zależy. O czym jeszcze musicie pamiętać? Zapomnijcie o wstydzie przed obiektywem aparatu, nie bójcie się okazywać sobie czułości. W końcu sesja ślubna, jest przepięknym zwieńczeniem waszej wspólnej drogi, prowadzącej od momentu pierwszego spotkania aż do teraz, gdy wspólnie tworzycie wspomnienia z dnia waszego ślubu.

Przeznaczcie na sesję odpowiednią ilość czasu

Pora na uzgodnienie, bardzo praktycznych kwestii związanych z sesją ślubną. Najważniejsze jest przeznaczenie odpowiedniej ilości czasu na wykonanie ślubnych zdjęć. Czasem powinien dysponować nie tylko fotograf, ale też wy. Sesja ślubna raczej nie będzie udana, jeśli możecie poświęcić na nią zaledwie godzinę w przerwie między umówionym spotkaniem służbowym a lunchem z przyjaciółką. Kiedy znacie już dzień, w którym odbędzie się wasza ślubna sesja, pamiętajcie by odwołać wszystko inne i przeznaczyć na sesję od trzech do sześciu godzin. W przypadku gdy sesja odbywa się za granicą, sprawa wygląda zupełnie inaczej. Tutaj musicie jeszcze dołożyć dodatkowy czas na dojazd lub lot we wskazane miejsce.  Podobnie rzecz się ma, w przypadku, gdy sesja odbywa się w Polsce jednak w miejscu znacznie oddalonym, od miejscowości, w której mieszkacie. Pamiętajcie również, by dogadać wszystkie szczegóły z fotografem. Bardzo ważna jest między innymi kwestia dojazdu na miejsce sesji. Wiele par decyduje się dojechać na miejsce wraz z fotografem. Rozwiązanie to ma swoje plusy. Dojeżdżając na miejsce razem, macie pewność, że szybko się odnajdziecie, co pozwoli zaoszczędzić wam sporo czasu.

Jak wyglądać idealnie w dniu swojej ślubnej sesji, zadbajcie o to już wieczorem dnia poprzedniego!

Każdy marzy o tym, by na swojej ślubnej sesji prezentować się jak z obrazka. Wbrew pozorom to nie makijaż i fryzura sprawiają, że na zdjęciach ze ślubu wyglądacie jak z okładki. Równie ważne są przygotowania, jakie poczynicie do ślubnej sesji, już w noc poprzedzającą ślubny plener. Najważniejszy jest dobrej jakości sen. Wypoczęta twarz wygląda dobrze na każdym zdjęciu. Nie pijcie również alkoholu w wieczór poprzedzający wasz plener ślubny. Lampka wina może wydawać się kusząca, zwłaszcza gdy stresujecie się pozowaniem do ślubnych zdjęć, jednak nawet najmniejsza ilość alkoholu, może sprawić, że wasz sen będzie gorszej jakości. Jeśli nie chcecie na drugi dzień przed obiektywem prezentować sińców pod oczami i zmęczonej w twarzy, lampkę wina zastąpcie filiżanką ulubionej herbaty. Pamiętajcie również, że najpiękniejszym makijażem jest szczery uśmiech. To właśnie on sprawi,  że na zdjęciach będziecie wyglądać autentycznie i radośnie, co podkreśli wyjątkowość tej chwili.

Dzień sesji ślubnej – sprawcie, by był idealny.

Długo wyczekiwany przez was dzień ślubnej sesji właśnie nadszedł? Poranek jest równie ważny dla wyglądu, co wieczór poprzedzający ślubny plener. Pamiętajcie, by przed udaniem się w miejsce zrobienia zdjęć, zjeść dobry posiłek. Głodni z pewnością nie będziecie w stanie uważnie wykonywać poleceń fotografa. Pusty żołądek sprawi, że zamiast o zdjęciach będziecie myśleć wyłącznie o posiłku. Czy to, co zjecie, ma jakieś znaczenie? Wbrew pozorom tak. Posiłek przed udaniem się na zdjęcia powinien być sycący, ale lekki. Unikajcie również jedzenia pokarmów, które mogłyby spowodować wzdęcia, zwłaszcza jeśli chcecie by wasza sylwetka na zdjęciach z sesji ślubnej również prezentowała się nienagannie. Kolejną istotną sprawą jak fryzura. Włosy najlepiej umyć w dniu sesji, by były puszyste i lśniące. Jeśli w tym szczególnym dniu zdecydujecie się na skorzystanie z usług profesjonalnego fryzjera, pamiętajcie by uwzględnić to w swoim planie dnia, co pozwoli wam uniknąć stresującego pośpiechu. Kobiety nie powinny zapominać o makijażu mocniejszym niż na co dzień. Niestety, ale obiektyw aparatu jest bezlitosny, zbyt delikatny makijaż sprawi, że będziecie wyglądać blado, a tego chcemy uniknąć. Mocne zarysowanie oczu i ust to klucz do sukcesu. Nie jesteście zbyt mocne w wykonywaniu makijażu? Przed sesją możecie udać się do makijażystki jednak tak jak w przypadku fryzjera, musicie udać się tam odpowiednio wcześnie, by punktualnie i bezstresowo dotrzeć na miejsce spotkania z fotografem.

Jak zachowywać się przed obiektywem?

Wszystko poszło, jak należy i jesteście już na miejscu, które posłuży wam jako tło do pięknych, magicznych i pełnych miłości ślubnych zdjęć? Zapomnijcie o stresie i cieszcie się tą wspaniałą chwilą. Wykonane w tym momencie zdjęcia, będą wspaniałą pamiątką dla was i przyszłych pokoleń. Przed obiektywem zachowujcie się naturalnie, szczerze się uśmiechajcie, patrzcie sobie w oczy i przede wszystkim wykonujcie polecenia fotografa.

Każdy profesjonalny fotograf ślubny wie, jak pokierować parą młodą, by uniknąć sztucznego pozowania. Jeśli zajdzie taka potrzeba, fotograf powinien rozładować atmosferę. Już po sesji, możecie spokojnie wracać do swoich codziennych spraw i obowiązków. Teraz pozostaje już tylko czekać na rezultaty ślubnej sesji, w postaci cudownych zdjęć, na które będziecie patrzeć prawdziwą miłość wracając myślami do tego wspaniałego momentu celebrowania waszej miłości. Po ślubie i sesji odczuwacie pustkę? To normalne u większości par młodych, nie poddawajcie się jednak temu, w końcu przed wami długie i szczęśliwe, wspólne życie.

Zobacz więcej zdjęć oraz poczytaj więcej o moich miejscach na sesję ślubną na portalu Weselicho

Inne wpisy poradnikowe