Powyższy poradnik ma charakter czysto informacyjny. Daję Wam garść wskazówek, które będą nam pomocne w zrobieniu dobrych zdjęć. Jestem jednak elastyczny i jeśli będziecie mieć swoje pomysły np. na aranżację wnętrz w których będziecie się przygotowywać czy też wyjście z Kościoła tudzież USC, dajcie mi znać. Na pewno stworzymy taki plan działania, że będziecie zadowoleni.

Przygotowania do ślubu mogą przysporzyć o zawrót głowy. Data, miejsce wesela, kreacje, zaproszenia, orkiestra…można tak wymieniać i wymieniać. Skoro jesteście u mnie, prawdopodobnie szukacie dobrego fotografa ślubnego, a większość zadań do wykonania ze ślubnej listy została już wykreślona. Możecie więc odetchnąć z ulgą i rozpocząć przygotowania do Wielkiego Dnia. Przygotowałem dla Was kilka wskazówek, taki poradnik ślubny, w którym podpowiadam, jak przygotować się do ślubu marzeń i wyglądać przy tym zjawiskowo na zdjęciach. Zapraszam do lektury.

Przygotowania ślubne – jakie miejsce jest do nich najlepsze

Jedną z najważniejszych zasad, która powinna Wam przyświecać w wyborze idealnego miejsca do zdjęć z przygotowań ślubnych jest jego oświetlenie. Ma ono ogromny wpływ na ich jakość. Większość fotografów, w tym także ja, kiedy robi zdjęcia ślubne w Waszych domach, korzysta z naturalnego, słonecznego światła, które wpada przez okna. Jeśli więc macie możliwość szykowania się w jasnym pokoju, to będzie znakomicie! Im jaśniejszy – tym rzecz jasne lepiej :). Byłoby wręcz idealnie, jeśli ściany w nim zostały pomalowane na któryś z neutralnych kolorów, w tym beż, szarości czy też klasyczna biel. Bardzo dobrze prezentuje się również na zdjęciu drewno i wszelkie związane z nim motywy.

Jakich pomieszczeń unikać? Fotografie z przygotowań ślubnych bardzo kiepsko prezentują się w ciemnych wnętrzach, w których ściany pomalowane są na kolor czerwony, zielony czy niebieski. Zdarza się jednak, że nie ma możliwości wygospodarowania wspomnianego, idealnego pokoju. Tu z pomocą przychodzi ogród. Może zrobimy zdjęcia z przygotowań na zewnątrz, co Wy na to?

Teraz kilka słów tylko do Panny Młodej: jeśli chcesz, abym wykonał zdjęcia z wykonywania Ci makijażu, będzie świetnie, gdy wizażystka przyjedzie do Ciebie. Zdjęcia z salonów nie wychodzą najlepiej. Uwierz mi, ich efekt może być dla Ciebie niezadowalający.

Efekt fotografii ślubnych, a uprzątnięcie przestrzeni

Przygotowania do ślubu nie mogą odbywać się w przestrzeni, w której panuje chaos. Przed moim przyjazdem powinniście więc zadbać o jej uprzątnięcie. Postarajcie się, aby na zdjęciach ślubnych nie znalazły się przedmioty takie jak ubrania, różnego rodzaju bibeloty, butelki po napojach i tym podobne. Potrafią one skutecznie popsuć nawet najlepszą ślubną fotografię.

Detale na zdjęciach – przygotujcie je przed moim przyjazdem

 

Są rzeczy, które mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na ostateczny efekt zdjęć ze ślubu. Są nimi np. Wasze pamiątki do których macie sentyment. Może jakieś stare listy lub zdjęcia z podróży? Oczywiście nie muszę wspominać o obrączkach, zaproszeniach czy ślubnej biżuterii. Wybierzcie te przedmioty, które stworzą wyjątkowy klimat Waszego Wielkiego Dnia. Uwierzcie mi, tego typu detale mają naprawdę ogromne znaczenie i świetnie prezentują się w reportażu ślubnym. Przygotujcie je na spokojnie, najlepiej dzień przed ślubem. Unikajcie robienia tego tuż przed moim przyjazdem – po co Wam stres i chaos? Oprócz detali (buty, welon, biżuteria, mucha, spinki do mankietów etc.), pamiętajcie również o przygotowaniu kreacji zarówno Panny Młodej, jak i Pana Młodego. Zawieście je ładnie na wieszaku.

First look – chwila, na którą czekają wszyscy

Są pewne rzeczy, których w dniu ślubu po prostu nie da się przewidzieć. Jedną z nich jest pogoda. Drugą reakcja Pana Młodego na widok ukochanej i odwrotnie. Nigdy nie wiadomo, czy w tym wyjątkowym momencie popłyną łzy wzruszenia, czy nastąpi wybuch nieposkromionej radości i pozytywny, choć ciągle nerwowy śmiech. Nawet gdy na ślubie jesteśmy w charakterze gościa, jednym z podstawowych pytań do Panny Młodej jest: „jak zareagował na Twój widok?”, bo tą chwilą żyją wszyscy.

Przygotowania do błogosławieństwa

To bardzo wzruszający i intymny moment. Może będę nudny, ale abstrahując o towarzyszących Wam emocji, jeśli zdjęcia ślubne mają być dobre, musicie znów zadbać o pomieszczenie. Podobnie jak w przypadku przygotowań, niech nie będzie zagracone i w miarę możliwości, niech wpada do niego dużo światła.

Ruszamy do USC lub do kościoła

Mówią, że czas to pieniądz. W przypadku wyruszenia do kościoła czy USC jest on na wagę złota. Na dotarcie na miejsce postarajcie się więc mieć go jak najwięcej. Lepiej być 15 minut przed ceremonią, niż się spóźnić na własny ślub. To chyba oczywiste. Teraz kilka małych wskazówek technicznych. Ustalmy, że jesteście już na miejscu. Co robicie? Czekacie na mnie :). Zrobię Wam piękne zdjęcia, jak majestatycznie opuszczacie samochód. Zobaczycie, będzie super!

Wielki moment – za chwilę powiecie sobie TAK

Podczas ceremonii zaślubin musicie być trochę samolubni. Ślubne zdjęcia wymagają odpowiedniej oprawy. Tutaj duża w tym rola gości i ich zachowania. Poproście więc ich, żeby weszli do kościoła, tudzież urzędu, zanim Wy się tam pojawicie. Niech zajmą swoje miejsca i nie ruszają się z nich do końca ceremonii :). Oczywiście nie muszę wspominać o tym, że pierwsze ławki powinny należeć do najbliższej rodziny?

Teraz kolej na Was. Bardzo proszę, żebyście wyluzowali, bądźcie możliwie jak najbardziej naturalni .

Kiedy będziecie szli do ołtarza, nie spieszcie się. Najlepiej podążajcie dość wolnym tempem i spoglądajcie przy tym na siebie, albo zgromadzonych gości.

W trakcje ceremonii bądźcie skupieni na sobie – to Wasza wielka chwila, jedna z najpiękniejszych w życiu. Nie szukajcie wzrokiem fotografa ślubnego, spokojnie, ja tam będę i zrobię Wam najlepsze z możliwych zdjęć.

Teraz bardzo ważna kwestia – składanie przysięgi małżeńskiej. Zwróćcie się do siebie, patrzcie sobie w oczy powtarzając jej słowa za księdzem. Obrączki zakładajcie spokojnie, powoli i patrzcie przy tym sobie na dłonie tylko przez chwilę, aby dobrze je nałożyć, a następnie niech Wasz wzrok znów powędruje na twarz małżonka. Takie działanie pozwoli na stworzenie wielu pięknych kadrów. Postaram się pokazać poniżej techniki zakładania obrączek ślubnych na przykładzie zdjęć PM, które miałem przyjemność fotografować.

Jesteście już małżeństwem – wyjście do Gości

Super, cieszę się bardzo. Wszystko się udało, moje najszczersze gratulacje! Na pewno już jesteście bardziej wyluzowani, uśmiechnięci, a Wasze ślubne fotografie  wyjdą znakomicie. Jeśli jednak goście postanowią je uatrakcyjnić ryżem czy płatkami kwiatów, monetami, to poproście, żeby rzucali je pod nogi, a nie, tuż nad Wasze głowy, chyba że chcecie mieć ryż pod suknią ślubną i we włosach.

Hej wesele, hej wesele! Przyjęcie weselne czas zacząć

Może jestem monotematyczny, ale znów mam prośbę. Pozostańcie w samochodzie do momentu, kiedy do Was podejdę. Nie wchodźcie przede mną. Dajcie mi szansę na zrobienie kilku zdjęć zanim to zrobicie i w trakcie, gdy będziecie przechodzić przez próg. Wcześniej zapewne Rodzice powitają Was staropolskim zwyczajem – chlebem i solą. No i kieliszkami :). Postarajcie się w miarę możliwości rzucić je za siebie jednocześnie. Może wcześniej ustalcie sobie jakieś hasło? Zwróćcie także proszę uwagę na mimikę twarzy. Kiepsko wychodzą zdjęcia na których małżonkowie mają zamknięte oczy, zaciśnięte wargi czy zmarszczone oczy i nosy.

Pierwszy taniec

Zaplanujcie go dobrze. To, jaki wybierzecie, zależy już tylko od Waszych upodobań. Modne są teraz zarówno bardzo energiczne, jak i standardowe wolne. Patrzcie na siebie miłosnym spojrzeniem, jak w filmie Dirty Dancing J Skupcie się na emocjach, bez stresu to jaką wybierzecie piosenkę na pierwszy taniec zależy tylko i wyłącznie od Was. Listy piosenek na pierwszy taniec znajdują się w osobnym artykule w moim poradniku ślubnym.

Pierwszy taniec – najlepsze piosenki

Jaki jest najbardziej wyczekiwany moment na każdym weselu? Magiczną chwilą, która otwiera całą imprezę, jest pierwszy taniec. Wiele par bardzo się stresuje tańcem, jednocześnie głęboko go przeżywając. Bez wątpienia, pierwszy taniec jest jednym z najbardziej wzruszających momentów na weselu. Jakie piosenki na pierwszy taniec są wybierane przez młode pary? Przede wszystkim romantyczne ballady, oraz piosenki, które pasują do układu kroków z walca. Nowożeńcy często decydują się na polskie piosenki, zespołów takich jak: Lady Pank, czy Myslovitz. Młode pary często wybierają też na pierwszy taniec, piosenki, które aktualnie są hitami w rozgłośniach radiowych i internecie.

Sesja ślubna w dniu ślubu

W trakcie planowania ślubu, przemyślcie kwestię wykonania krótkiej sesji ślubnej tego samego dnia. Poświęcimy na nią góra 15 minut. Przejdziemy się po okolicy sali weselnej, wykonamy też kilka zdjęć grupowych, żebyście mieli miłą pamiątkę.

Atrakcje weselne

Mogę Wam także polecić wprowadzenie do zabawy zimnych ogni. Na serwisach aukcyjnych sztuka kosztuje około 1 zł. Rozdajcie je gościom. Zrobimy kilka klimatycznych zdjęć. To świetna alternatywa dla lampionów, balonów ledowych czy  fajerwerków.

Samochód do ślubu – czym jeżdżą nowożeńcy?

Samochód, którym para młoda jedzie do ślubu, pojawia się na bardzo wielu zdjęciach ślubnych. Ślubne trendy zmieniają się z każdym rokiem. Jeszcze do niedawna najczęściej wybieranymi przez nowożeńców samochodami, były modele luksusowe. Wiele par decydowało się na wypożyczenie samochodu, co w związku z jego wartością było dosyć kosztowne. Dziś bardzo modne są odrestaurowane klasyki, coraz częściej pojawiają się też na zdjęciach ślubnych. W przypadku takiego modelu wypożyczenie samochodu jest dużo tańsze.

 

Idealny ślub w pigułce – co musicie wiedzieć?

Jak sprawić, by ślub był idealny? Dekoracje ślubne są ważne, pierwszy taniec bardzo istotny, bukiet ślubny musi pojawić się na zdjęciach ślubnych i wyglądać perfekcyjnie. Ważne jest wszystko, jednak na pierwszym miejscu jesteście wy i wasza miłość! Ślub i wesele będą udane, jeśli łączące was uczucie stanie się najważniejszym elementem całej ślubnej otoczki. Pamiętajcie, że liczy się również pozytywne nastawienie i nieprzejmowanie drobnymi wpadkami.

Bukiet ślubny, pierwszy taniec – najciekawsze inspiracje ślubne

Fotografia ślubna jest moją pasją i sposobem na życie już od bardzo dawna. Jako fotograf ślubny miałem okazję uczestniczyć w dużej ilości ślubów i wesel. Przyglądając się takim uroczystościom przez obiektyw aparatu, można dostrzec wiele intrygujących szczegółów. Wszystkie wesela są inne, a przez to też wyjątkowe. Każda para młoda decyduje się na dekoracje ślubne, tort weselny, czy muzykę, zgodne ze swoimi indywidualnymi upodobaniami oraz swoją własną historią miłosną. Fotograf ślubny ma szansę zobaczyć więcej niż inni. Moim zadaniem na ślubie i weselu jest sfotografowanie dosłownie wszystkiego, łącznie z najdrobniejszymi szczegółami z dekoracji. Postanowiłem zebrać całą swoją wiedzę w jedno i przygotować dla was wyjątkowy materiał z inspiracjami ślubnymi!

 

Wyjątkowy bukiet ślubny – pomysły na kwiatowe kompozycje

Fotograf ślubny podczas sesji plenerowej musi się bardzo natrudzić, by wszystko wyszło idealnie. Wbrew pozorom, nie tylko para młoda jest obiektem zainteresowania obiektywu. Bardzo dużą rolę na sesji plenerowej odgrywa również bukiet ślubny! Kwiatowa kompozycja pojawia się na zdjęciach ślubnych wielokrotnie, dlatego niemal każda panna młoda stara się znaleźć ten jeden, wyjątkowy bukiet, który będzie pasował do jej kreacji. Wiele panien młodych decyduje się również na dopasowanie swojego bukietu, do całej oprawy dekoracyjnej wesela. Bukiet ślubny powinien tworzyć harmonijną całość przede wszystkim z suknią, butami i dodatkami, jednak dopasowanie go do dekoracji ślubnych, również jest ciekawym pomysłem. Jakie bukiety widywałem na weselach najczęściej? Bardzo modny jest obecnie bukiet ślubny boho, wyglądający bardzo naturalnie, a przy tym elegancko. Panny młode często wybierają również bukiet ślubny w całości z czerwonych róż. Soczyście czerwone kwiaty, wyglądają pięknie na tle śnieżnej bieli sukienki.

 

Najciekawsze dekoracje ślubne na zdjęciach ślubnych – ponadczasowe propozycje

Przygotowanie perfekcyjnego ślubu i wesela, wymaga od pary młodej myślenia dosłownie o wszystkim. To właśnie z pozoru nieistotne szczegóły decydują o tym, czy ślub będzie, jak z bajki, a zdjęcia okażą się naprawdę wyjątkowe. Sporo czasu i energii zajmuje parom młodym skompletowanie dekoracji sali, kościoła oraz samochodu. Jako fotograf ślubny zwracam uwagę na każdy, nawet najdrobniejszy element ozdobny, dlatego wiem, jakie dekoracje ślubne wybierane są przez nowożeńców najczęściej. Na topie jest między innymi styl rustykalny, dlatego na wielu weselach miałem okazję zobaczyć owoce w drewnianych skrzynkach, suszone kwiaty, czy jutowe serwetki. Równie popularne jest wesele glamour. Ociekający elegancją styl glamour nigdy nie wychodzi z mody, dlatego na moich zdjęciach często można zobaczyć sale dekorowane złotem i srebrem, białe róże i winietki z metalicznymi napisami.

 

Tort ślubny – słodki obiekt zdjęć ślubnych

Na zdjęciach z wesela nie może zabraknąć tortu. Każdy fotograf ślubny powinien poświęcić sporo uwagi najsłodszemu obiektowi zdjęć na sali weselnej ;). Jakie torty miałem okazję zobaczyć w mojej karierze fotografa? Wiele par młodych skupia się na tym, by tort ślubny pasował do wystroju sali, dlatego widywałem już torty kolorowe i jednobarwne, zdobione kwiatami i owocami całe w bieli, i takie z elementami złota.

To by było na tyle! Jestem przekonany, że wszystko wyjdzie świetnie! Zrobię dla Was album ślubny, który stanie się pamiątką dla Was, Waszych dzieci, wnuków, prawnuków…słowem – będzie zachwycał pokolenia. Do zobaczenia!

Podczas przebiegu uroczystości spełnię niemal każde Wasze fotograficzne zachcianki, wystarczy powiedzieć. Zdjęcia grupowe czy inne to nie problem. Pamiętajcie, aby w natłoku wydarzeń zaprosić swoich bliskich do wspólnego zdjęcia!

Privacy Preference Center