JAK WYBRAĆ DOBREGO FOTOGRAFA ŚLUBNEGO I O CZYM TRZEBA PAMIĘTAĆ?

Fotograf ślubny to nie rzemieślnik, a artysta. Jego wizja musi połączyć się z wizją pary młodej.

fotograf na ślub, umowa fotograf ślubny oferta

Zdjęcia robić każdy może – trochę lepiej lub trochę gorzej! W tej parafrazie znanych słów piosenki jest oczywiście sporo prawdy. Warunek jest jednak jeden: niech będą to zdjęcia amatorskie, tworzone do rodzinnego albumu, podzielenia się ze znajomymi czy szlifowania swojego warsztatu.

Bez odpowiedniego zaplecza wiedzy i sprzętu nie warto rzucać się na zdjęcia ślubne. Dlaczego? Spieszę z wyjaśnieniem.

Specyfika zdjęć ślubnych – o czym trzeba pamiętać?

Ślub i wesele to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowania rozpoczynają się zwykle już na wiele miesięcy, a nawet lat przed tą wyjątkową datą.

Wiele par planuje ten dzień w najmniejszych szczegółach, przywiązując wiele uwagi do nawet najdrobniejszych elementów: wystroju domu czy sali, a także sukni i garnituru.

Młodzi pragną, by wszystko wypadło jak najlepiej na zdjęciach i filmie (jeśli dodatkowo decydują się na usługi kamerzysty).

Stres i emocje, które są nieodłącznym elementem tego pięknego dnia, często powodują, że nowożeńcy niewiele z niego pamiętają. Jedyną możliwością odtworzenia wydarzeń, emocji i wspomnień jest sięgnięcie do albumu ze zdjęciami lub/i filmu ze ślubu i wesela.

Co jednak, jeśli zdjęcia i film zamiast uśmiechu i radości wywołają smutek, złość i rozczarowanie? Fatalne światło, cienie, nieudane kadry, źle ucięte głowy czy ręce, niekorzystny kąt powodujący zniekształcenie postaci czy nieudolne zbliżenia – wszystko to może wprost zrujnować najpiękniejszą pamiątkę!

Fotografia ślubna to wyjątkowa dziedzina sztuki – wrażliwej na piękno, emocje i ulotną chwilę.

Nie każdy, kto potrafi robić piękne zdjęcia, poradzi sobie ze sztuką fotografii ślubnej. Do tego, by uchwycić idealny kadr, emocje i światło, potrzebne są oczywiście predyspozycje i wrodzona wrażliwość, jednak to nie wszystko.

Bardzo wiele zależy również od technicznych umiejętności i sprzętu. Trzecią składową sukcesu fotografii ślubnej jest praktyka.

Tylko połączenie tych trzech kwestii daje oczekiwane efekty. W fotografii ślubnej nie ma miejsca na eksperymenty. Próba jest tylko jedna: i musi być udana.

Podstawa sukcesu zdjęć ślubnych

Wybór fotografa ślubnego nie może być więc dziełem przypadku. Wiele par kieruje się ceną. Im wyższa, tym lepsza jakość usług? Zasadniczo tak, ale nie zawsze. Często nawet amatorzy podbijają ceny wiedząc, że to doskonały czynnik psychologiczny. Jeśli coś jest drogie, to musi być dobre.

Nie jest to do końca prawda, choć faktem jest, że jakość musi mieć swoją cenę. Na nią składa się czas, umiejętności, wiedza i sprzęt fotografa. Niemniej ważna jest profesjonalna obróbka fotografii. To czynniki, których nie widać, a które decydują o sukcesie misji.

W istocie: fotografia ślubna to pewnego rodzaju misja. Fotograf ślubny to nie rzemieślnik, a artysta. Jego wizja musi połączyć się z wizją pary młodej, a przy tym trzeba pogodzić zastane warunki ze swoimi umiejętnościami. To kawał orzecha do zgryzienia, z którym niestety nie każdy sobie poradzi.

Wielu aspirujących fotografów amatorów porywa się w tym temacie z motyką na słońce.

Wybierając fotografa ślubnego, poza ceną zwróć uwagę na to, czy fotograf:

  • posiada stronę internetową z opublikowanymi wpisami blogowymi zawierającymi historię młodej pary, opisaną zdjęciami oraz czy może zaprezentować pełny reportaż ślubny;
  • ma możliwość pokazania albumów, fotoalbumów, fotoksiążek, odbitek na spotkaniu;
  • oddaje wszystkie zdjęcia, czy tylko określoną w umowie pulę po obróbce (ja oddaję czasem nawet 6000 zdjęć).
  • ma własną firmę, czy działa jako podwykonawca;
  • wykonuje zdjęcia z drona z uprawnieniami;
  • ma kurs liturgiczny, który daję zgodę na fotografowanie ślubów.
  • Wykonuje zdjęcia z lotu ptaka, może to akurat nie jest wyznacznikiem, ale zdjęcia z drona stanowią ciekawy dodatek do reportażu ślubnego np ,, Serce z drona ” czy pleneru
  • sesja ślubna z drona

umowa z fotografem ślubnym

Przed podpisaniem umowy warto również doprecyzować kilka (może wydawać się, że oczywistych, ale jednak bardzo ważnych) kwestii:

  • czy fotograf będzie wykonywał zdjęcia osobiście, czy może wydelegować do tego zadania swojego zastępcę;
  • czy posiada zapasowy sprzęt, równie dobrej jakości, co główny;
  • czy w przypadku sytuacji awaryjnej fotograf ma kogo wydelegować na swoje zastępstwo;
  • czy fotograf jest mobilny, czy obsługuje tylko wesela w najbliższej okolicy;
  • zakres ingerencji w zdjęcia przy obróbce – czy to tylko korekta kolorów i światła, czy bardziej zaawansowane przeróbki.

 

Oprócz tego bardzo ważnym elementem wyboru fotografa są opinie dotychczasowych klientów – to najlepsza rekomendacja.

Uwaga – w niektórych przypadkach fotografowie w portfolio zamieszczają zdjęcia, których nie są autorami. To bardzo nieuczciwa praktyka przyciągania klientów, jednak niestety nadal funkcjonująca.

Reportaże ślubne na blogu są więc o wiele bardziej wartościowym źródłem informacji o umiejętnościach i stylu fotografa niż portfolio.

Jak więc zweryfikować umiejętności fotografa w praktyce, by uniknąć ślubnego rozczarowania? Najlepiej umówić się z nim na sesję, na przykład narzeczeńską i w ten sposób samemu sprawdzić styl oraz potraktować ten czas jako trening i spotkanie zapoznawcze przed tym najważniejszym dniem.

JAK WYBRAĆ DOBREGO FOTOGRAFA ŚLUBNEGO I O CZYM TRZEBA PAMIĘTAĆ?

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze fotografa ślubnego?

 

Jak wspomniałem, ważne są nie tylko umiejętności i doświadczenie fotografa, ale również sprzęt, na jakim pracuje.

Technologia idzie do przodu w bardzo szybkim tempie. Dlatego trzeba również zwrócić uwagę na to, jakim sprzętem dysponuje fotograf. Nie chcesz chyba sytuacji, w której goście weselni zrobią lepsze zdjęcia nowoczesnym smartfonem niż fotograf swoją wielką, starą lustrzanką?

Nowy sprzęt dobrej jakości to gwarancja nie tylko cichej i wygodnej pracy, ale także doskonałej jakości zdjęć. Podstawą mojej pracy jest Nikon Z6 z kompletem obiektywów i lamp, a także dron. To właśnie dzięki niemu możliwe są niecodzienne ujęcia z góry!

Amator może nie wychwyci na pierwszy rzut oka różnicy między zdjęciami z kiepskiej jakości sprzętu a tymi z aparatu o doskonałej jakości. Wszystko jednak ma wpływ na efekt, a odbitki i albumy pokażą to najlepiej.

fotograf ślubny Paweł Stec

Co powinno znaleźć się w umowie z fotografem?

Wybraliście już fotografa, którego portfolio chwyciło was za serce, a cena usług mieści się w granicach akceptowalności?

Czas na podpisanie umowy! To etap, który wiele par młodych bagatelizuje. To błąd, o czym przekonują się w spornych kwestiach. Może to być zarówno niekompetencja fotografa (fatalna jakość zdjęć, niewywiązanie się z terminu przekazania gotowych fotografii parze młodej), jak i konieczność rezygnacji z usług.

Dobitnym przykładem na to, jak ważne jest dokładne sprecyzowanie wszystkich warunków umowy, jest sytuacja masowego odwoływania/przekładania terminów ślubu w związku z epidemią koronawirusa.

Dobra umowa chroni interesy obu stron i jasno precyzuje warunki w przypadku zmiany terminu wykonania usługi czy rezygnacji z niej.

Jednocześnie wszystko powinno być spisane w taki sposób, by było jasne i czytelnie w odbiorze, a przy tym nie zostawiało pola do interpretacji.

fotograf Paweł Stec: https://pawelstec.eu/

Co powinno znaleźć się w umowie z fotografem ślubnym? To przede wszystkim:

  • data wykonania usługi, dokładny zakres prac, jakie obejmuje, a także cenę;
  • wysokość wpłaconej zaliczki lub zadatku z zastrzeżeniem warunków, w jakich podlegają one zwrotowi w całości lub części;
  • miejsce i czas wykonania usługi (np. do której godziny na weselu fotograf będzie obecny);
  • cenę za każdą dodatkową godzinę po upływie tej, która została zapisana w umowie;
  • ilość zdjęć, jaką obejmuje cena. Warto ustalić z fotografem również to, czy udostępnia młodej parze pliki RAW;
  • zakres tego, co przygotowują młodzi, a co fotograf (np. rekwizyty);
  • określenie zakresu praw autorskich do fotografii;
  • zapisy regulujące możliwość wykorzystania ich przez fotografa w portfolio;
  • warunki zmiany umowy w przypadkach niezależnych od stron;
  • termin przekazania parze młodej gotowych fotografii w formie elektronicznej i papierowej.

Im więcej szczegółów współpracy zostanie zawartych w umowie, tym mniej stresu i dochodzenia swoich praw w kwestiach spornych.

Privacy Preference Center